Lótuszvirág, Hamsa kéz és más szimbólumok jelentése
Mit jelképeznek a különböző medálok?
Lótuszvirág: a lélek fejlődését, felemelkedését, megvilágosodását jelképezi, mint ahogy az iszapban gyökerező lótusz a mélyből feltör a víz felszínére, a napfényre.
Életfa: az örökös fejlődésre, növekedésre, megújulásra utal, illetve az életre és halálra. A magyar népmesékben az életfa azt az utat jelképezi, amelyen a főhős az égbe, vagy az alvilágba jut. A mélylélektan szerint pedig a gyökér, törzs, korona megfelel az ösztön-én, én, felettes-én hármasának.
Jin és Jang: kettősségen alapuló világszemlélet, a világ egymással ellentétes tulajdonságait mutatja: pl. sötét és világos, nőies és férfias, stb. Ezek nem létezhetnek a másik nélkül és csak egymáshoz viszonyítva értelmezhetőek. A jin és jang így a világ jelenségeiben meglévő ellentéteknek az egysége. A világ a jin és a jang erők állandó változásából áll. Normális esetben ezek az erők egyensúlyban vannak.
Om (Aum): Indiában szent szó, a világegyetem alaprezgése, minden mantra alapja, amely kimondja: „ itt élek a földön sorshoz, időhöz kötve, de igazi lényem az örök, halhatatlan lélek”
A szent szótag ismételgetése megvilágosodáshoz, a legfelsőbb létezővel való egyesüléshez vezet.
Hamsa kéz, vagy Fatima keze: „védelmező kéz”, „Isten keze”
A "gonosz szem" hiedelem szerint a tehetős, szép, vagy más jó tulajdonságokkal bíró emberek irigységet váltanak ki másokból, akik akaratukon kívül megátkozzák őket. A magyar "szemmel verés" is erre utal. Így sok helyen szimbólumokat használnak, amelyek elhárítják a gonosz szemet, vagy visszaverik azt az átkozóra. Ilyen például a Fatima keze is: közel-keleti eredetű, általános védelmező jelkép.
Eredeti arab neve "Hamsa" ( ="ötszörös"). A nyugati kultúrában gyakrabban a Fatima keze elnevezést használják. (Fatima - Mohamed próféta lánya volt)
Azokon a területeken, ahol talizmánként használják a Fatima kezét, ott vagy általános védelmi szimbólunként (a "védelmező kéz", "Isten keze"), vagy kifejezetten a gonosz szem ellen hordják ékszerként, festik ajtókra, ill. járművekre.